Parkiety

Print Friendly, PDF & Email

UKŁADANIE PARKIETU

Pragnąc zobrazować Państwu proces układania parkietu napisaliśmy poniższy tekst. Jednak nie polecamy samodzielne wykonywanie tych prac osobom nie mającym doświadczenia, praktyki związanej z parkieciarstwem !

Pierwszą czynnością  jaką należy wykonać przed przystąpieniem do układania parkietu jest ocena podłoża. Wilgotność posadzki cementowej może wynosić max. 2% , posadzki anhydrytowej max. 0,5%.  Jeżeli parametry te są przekroczone musimy podłoże osuszyć lub zastosować grunty odcinające wilgoć.

Następną ważną rzeczą jest równość podłoża. Odchylenia  nie powinny być większe niż 2mm mierzone łatą o długości 2 mb.  Tu wspomóc się możemy różnego rodzaju masami wyrównującymi lub naprawczymi w zależności od potrzeby. Podłoże powinno być twarde i nie popękane, jeżeli istnieją pęknięcia należy założyć klamry a bruzdy zalać specjalną żywicą. W przypadku podłogi z ogrzewaniem podłogowym konieczne jest przeprowadzenie miesięcznego procesu (cyklu) wygrzewania podłogi i sprawdzenia poprawności działania systemu.

Gdy podłoże jest już przygotowane, dobrze odkurzone, możemy przystąpić do układania parkietu.

Rodzaj gruntu i kleju do parkietu uzależniony będzie od wielkości, grubości i gatunku drewna jaki chcemy przykleić.

Zalecamy stosowanie systemów podłogowych jednej firmy wtedy mamy pewność że produkty te będą ze sobą współpracować.

Jeżeli mamy do czynienia z klepką parkietową możemy wybrać wzór układanego parkietu. Istnieje wiele wzorów: cegiełka symetryczne, niesymetryczna, jodełka pojedyncza, podwójna, potrójna, kwadraty, wzór krakowski (drabinka).

Wzór układanego parkietu jest indywidualną rzeczą inwestora a ekipa monterska może tylko służyć doradztwem.

Przy każdym rodzaju układanego drewna musimy pamiętać o zachowaniu dylatacji obwodowej. Po zakończeniu układania parkietu musimy przerwać pracę na pewien czas w zależności od rodzaju zastosowanego kleju i ułożonego drewna.

Następnym etapem jest cyklinowanie naszego parkietu. Użycie nowoczesnych, profesjonalnych cykliniarek (maszyn parkieciarskich) pozwoli nam ograniczyć zakurzenie w mieszkaniu. Do cyklinowania używamy papierów ściernych różnej granulacji zaczynając od najgrubszego kończąc na najdrobniejszym.

Przy każym parkiecie, mozaice czy desce parkietowej ( pomijając deskę fazowaną ) musimy podłogę zaszpachlować.  Służy do tego elastyczna spoina-fugenkit wymieszana z drobnym pyłem z cyklinowanej podłogi. Po ostatnim cyklinowaniu musimy użyć polerki.

 

Teraz najważniejsza decyzja, czym zabezpieczyć parkiet: lakierem czy olejem.

Podłogi lakierowane tworzą jednolitą taflę, przez co są łatwe w pielęgnacji. Powłokę taką łatwo jest odkurzyć lub przetrzeć wilgotną ścierką.

Przy wyborze lakieru możemy wybrać jego aspekt: mat, półpołysk lub połysk. Na parkiecie pokrytym lakierem w połysku będą bardziej widoczne zabrudzenia i zarysowania niż w pozostałych aspektach.

Producenci lakierów cały czas udoskonalają swoje wyroby. Dążą do poprawienia ich wytrzymałości na ścieranie jednocześnie kierują się wymogami ekologii.

Główną wadą powłok lakierniczych jest to, że po jej uszkodzeniu ( zarysowaniu ) nie można jej naprawić miejscowo. Konieczne jest cyklinowanie całej powierzchni.

Zaletą powłok olejowanych jest to, iż wnikają głęboko w drewno wzmacniając je, nie pękają

i nie łuszczą się. Pokrycie oleju woskiem jest dodatkowym zabezpieczeniem powierzchni. Powłoka będzie twarda, bardziej odporna na ścieranie i zabezpieczona przed robieniem się plam po płynach.

Przy uszkodzenie ( zarysowaniu ) parkietu olejowanego jest możliwość naprawy miejscowej, która można przeprowadzić samemu, bez konieczności cyklinowania całej powierzchni.

Olej wnika głęboko w drewno, wypełnia pory lecz nie zatyka ich. Dzięki temu podłoga swobodnie „oddycha” a wilgoć ma możliwość odparowania. Dlatego parkiet olejowany idealnie nadaje się do kuchni i łazienki.

Minusem przy podłogach olejowanych może być wymóg szczególnej pielęgnacji naszej podłogi. Do mycia należy używać specjalnych preparatów zalecanych przez producenta oleju.

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat:

układania parkietów na ogrzewaniach podłogowych !

 

 

Powered by WordPress | Designed by: Free WP Themes. | Thanks to Best Free WordPress Themes, Find WordPress Themes Free and Free WP Themes